ד"ר נחשון רנד

מומחה לכירורגיה אורתופדית ולניתוחי עמוד שדרה
שמרני או מתקדם?
כאב גב תחתון עקב בֶּלֶט דיסק או בֶּקַע ("פריצת דיסק") הוא בעיה נפוצה ביותר, שניתן לטפל בה בשיטות רבות. "כדאי למַצות טיפולים שמרניים לפני שפונים לטיפול פולשני", ממליץ ד"ר נחשון רנד, "ועם זאת, עם התפתחותן של טכניקות ניתוחיות משופרות וזעיר-פולשניות, טיפול כזה הוא לעתים קרובות חלופה נוחה עם תוצאות מהירות"
 
כ-80 אחוז מהאוכלוסייה המבוגרת יסבלו מכאב גב משמעותי, הקשור בנזק לדיסקים בעמוד השדרה, לפחות פעם אחת במהלך חייהם. נזק כזה הוא תולדה של שילוב בין גורמים רבים – תהליכי שחיקה, חבלות לדיסק הבין-חולייתי, נטייה גנטית ונזק של גורמים כגון עישון, תזונה לא נכונה, העדר פעילות גופנית ועוד. הנזק לדיסק עלול להוביל להיווצרות בלט או בקע (פריצת דיסק) או שניהם גם יחד.
 
ד"ר נחשון רנד, מומחה לכירורגיה אורתופדית ולניתוחי עמוד שדרה, מאמין ביכולתו של טיפול זעיר-פולשני או ניתוחי לעזור ולפתור בעיות כאלו כשהוא נערך במטופל המתאים, במועד המתאים ובידי מומחה המיומן בתחום הספציפי. "בחירת הטיפול המתאים ביותר במצב של בלט או בקע דיסק, למשל, מצריכה ידע נרחב של האנטומיה והפיזיולוגיה של עמוד השדרה, וראוי שתבוצע בידי מומחה שמבצע את כל מגוון הטיפולים", אומר ד"ר רנד, "יתרונו של מומחה כזה בכך שהוא יכול להתאים את הטיפול הטוב ביותר למצבו הספציפי של המטופל".
לדעת ד"ר רנד, יש מקום למצות טיפולים שמרניים לפני שפונים לטיפול פולשני, אשר בשילוב פעילות גופנית סדירה עשויים להקל מאוד במרבית בעיות הגב. עם זאת, רוב הטיפולים האלו אינם פותרים את הבעיה במלואה, אלא מקלים על הכאב. טיפול זעיר-פולשני או ניתוחי יכול לתת פתרון ארוך טווח במקרים רבים. "עם התפתחות טכניקות ניתוחיות מתקדמות ומשופרות מאפשר הטיפול הניתוחי, לעתים קרובות, פתרון מלא, מהיר ופשוט, לבעיה שלפעמים לא תשתפר גם בטיפול שמרני ממושך. מהלך ההחלמה לאחר חלק מפעולות אלו הוא קצר ופשוט יחסית", הוא קובע.
 
טיפולים שמרניים
לדברי ד"ר רנד, מקובל להתחיל בטיפול שמרני למשך 12-6 שבועות לפחות מתחילת התסמינים. טיפול כזה יכול לכלול פיזיותרפיה (או טיפול ידני אחר), טיפול תרופתי, טיפול אלטרנטיבי ואף הזרקה אפידוראלית. בכ-70% מהמקרים חל שיפור משמעותי בתסמינים בתוך 12 שבועות ללא קשר לשיטת הטיפול. 30 האחוזים הנותרים יזדקקו לזמן רב הרבה יותר עד שיושג שיפור. "אם לאחר תקופה זו אין הטבה משמעותית, והכאב קשה, קבוע ופוגע באיכות החיים – יש מקום לשקול טיפול פולשני", הוא ממליץ.
 

טיפולים ניתוחיים וזעיר-פולשניים
קיימות אפשרויות ניתוחיות רבות לטיפול בכאב הנובע מבלט או מבקע דיסק מותני:
דיסקקטומיה – ניתוח פשוט, שמטרתו להרחיק את חלק הדיסק הקרוע (הבקע), הגורם ללחץ ולגירוי דלקתי בשורש העצב. את הניתוח ניתן לבצע דרך חתך זעיר בעור, החושף את הדיסק, או באופן אנדוסקופי (החדרת סיב אופטי). בטכניקה טובה שיעור ההצלחה (הנמדדת על פי שביעות הרצון של המטופלים מן התוצאות) הוא כ-90%. טיפול בכל הדיסק השחוק והרחקתו מחייבים ניתוח גדול יותר (קיבוע חוליות או השתלת דיסק מלאכותי), שגם אותו ניתן לבצע כיום בשיטה זעיר-פולשנית.
 
נוקלאופלסטיקה וטיפולים מילעוריים אחרים (דרך העור) – טיפול זעיר-פולשני, המבוצע כולו דרך מחט המוחדרת לדיסק ללא חתך בעור. מטרת הטיפול היא להפחית את הלחץ בדיסק ועל שורש העצב כדי להביא להקלה בכאב הגב ובקרינת הכאב. קיימות גירסאות שונות לטיפול זה, המשתמשות בשיטות שונות (שאיבה, צריבה, תדר רדיו) להפחתת הלחץ בו. מטבע הדברים לא ניתן בטכניקה זעירה כזו להגיע להפחתת לחץ ניכרת כמו בניתוח, אלא להפחתת לחץ מתונה בהרבה. עקב כך גם שיעור ההצלחה נמוך מאשר בניתוח (שיעור שביעות רצון של כ-70%). עם זאת, לפעולה כזו יש כמה יתרונות מהותיים, ובהם מהלך קל בהרדמה מקומית באשפוז-יום, שיעור סיבוכים אפסי והאפשרות לחזור ולבצע ניתוח "רגיל" במקרה שלא הושגה הטבה בטיפול זה.

ד"ר נחשון רנד

התמחה באורתופדיה בבית החולים הדסה והשתלם בניתוחי עמוד השדרה באוניברסיטת ונדרבילט בארה"ב, שם הוא מכהן מאז כפרופסור עמית לאורתופדיה. הוא מנתח במרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה בבית החולים "אסותא" ברמת החי"ל בתל אביב. ד"ר רנד מטפל במגוון שיטות מתקדמות, כולל ניתוחים "פתוחים" ופעולות זעיר-פולשניות בעמוד השדרה המותני, הגבי והצווארי, ניתוחים ופעולות זעיר-פולשניות בדיסק, ניתוחי קיבוע וניתוחים משמרי תנועה. כמו כן הוא עוסק במתן חוות דעת מומחה לצרכים רפואיים ומשפטיים שונים בתחום האורתופדיה ועמוד השדרה. ד"ר רנד חבר באיגודים ובחברות ישראליות ובינלאומיות לחקר עמוד השדרה. ד״ר רנד משמש כעורך ראשי, עורך עמית וחבר מערכת בכמה כתבי עת בינלאומיים מובילים בתחום עמוד השדרה.
המרכז הישראלי 
לניתוחי עמוד השדרה

המרכז הוקם בשנת 2000 על ידי מומחי עמוד השדרה מבית החולים הדסה (פרופ' פלומן, ד"ר אשכנזי, ד"ר מילגרם וד"ר רנד) ועוסק בכל בעיות עמוד השדרה ובכל קבוצות הגיל – צוואר, עמוד שדרה גבי ומותני, בעיות התפתחות ועקמת, בעיות ניווניות, (דיסק, היצרות תעלת שדרה), גידולים, שברים ועוד. "המרכז הוא הראשון והיחיד בארץ, למעשה, המשלב עבודת צוות של מיטב מומחי עמוד השדרה מתחום האורתופדיה והנוירוכירורגיה", מסכם ד"ר נחשון רנד.

 


ד"ר נחשון רנד
המרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה
ביה"ח אסותא, רח' הברזל 20, ת"א 69710
טל': 03-7645400 | פקס: 03-7645409

rand@isc.co.il | www.isc.co.il

 
 
                    
 
 
 

רופאים מומחים - פורטל הרפואה הפרטית בישראל
מילה-קידום פרסום ושיווק l טל:03-6416640  michael@milla.co.il  l